Nápověda - Vyhledávání - Členové - Kalendář
Plná verze: Matematika
GamePark.cz fórum > Fórum > Mimo mísu
Stran: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
A.l.i.3.n
Protože tu brečíme nad tím, jak nás ve škole trápí s matematikou, tak nějak nekoordinovaně, všude možně v topicích "Kam na vvýšku" apod., zakládám spešl topic na řešení mat. záhad a podobných věcí ... zde je také možno vyjádřit nenávist ke svým přednášejícím/cvičícím/učitelům/profesorům/doučujícím ....
A.l.i.3.n
Rovnou sem postnu jednu "záhadu", která popírá všechny zákony geometrie:



ritchie
zajtra mam test z Permutacii a kombinacii a binomickej vety
tak napr. by mi niekto mohol vyriesit tieto priklady:
(permutacie)
12!
3!.4!.5!.6!
(cely zlomok)

(kombinaciam)
C2(4)=

(binomicka veta)
(2x + -y)4
.........3

(tie bodky su tam koli zlomku)
Beluga
a co je na tom tezkyho? tabulky k ruce a mas to za 5 minut...
ritchie
QUOTE(Beluga @ 06.11.2007, 17:47) *
a co je na tom tezkyho? tabulky k ruce a mas to za 5 minut...

ake tabulky??? ked sme to riesili v skole alebo doma tak ziadne tabulky sme nemali....
ak nieco take mas posli link kde to najdem jedine co z toho viem vypocitat su tie permutacie aj to je tak nejak blbo...
Energizer
QUOTE(A.l.i.3.n @ 06.11.2007, 17:29) *
Rovnou sem postnu jednu "záhadu", která popírá všechny zákony geometrie:
wtf?
A.l.i.3.n
QUOTE(nic @ 06.11.2007, 17:51) *
ake tabulky??? ked sme to riesili v skole alebo doma tak ziadne tabulky sme nemali....
ak nieco take mas posli link kde to najdem jedine co z toho viem vypocitat su tie permutacie aj to je tak nejak blbo...

Ty faktoriály si jednoduše rozložíš podle "vzorce" n!=n*(n-1)!=n*(n-1)*(n-2)!=.... tak aby si toho mohl co nejvíc vykrátit a pak už je to jen stupidní počítání, které za tebe udělá i kalkulačka.

Na 2) a 3) jsou jednoduché vzorce.

Energizer: Divný, co? :)
Beluga
QUOTE(nic @ 06.11.2007, 17:51) *
ake tabulky??? ked sme to riesili v skole alebo doma tak ziadne tabulky sme nemali....
ak nieco take mas posli link kde to najdem jedine co z toho viem vypocitat su tie permutacie aj to je tak nejak blbo...


Matematicko-chemicko-fyzikalni...

faktorial z 12ti jsou uz docela hruzny cisla... anebo jak rika Alien, nejdriv vykratit, coz je vlastne i lepsi... :) pac u toho nezavaris kalkulacku...
+-=
Hmm 6,6 = -6,6 tohle je nové "plusmínusovo" pravidlo ! A znamená úplnou změnu v matematice ... (na vejšku nejdu jsem blbec)
rawenien
Stredoskolska matika je nejvetsi prasarna...prakticky jde jen o cviceni mozku, jiny duvod v tom nevidim. Asi jsem neschopen naucit se logaritmovat/derivovat/atakvubec...proste do toho nevidim.
Uprime se tesim, az to budu mit za sebou a nebudu se pachtit s matematickymi hruzami...
Pospa
QUOTE(A.l.i.3.n @ 06.11.2007, 17:29) *
Rovnou sem postnu jednu "záhadu", která popírá všechny zákony geometrie:
http://matematika.havrlant.net/forum/upload/150-7924282.jpg

Tak na tuhle hádanku existuje opět jenom jediná odpověď:

Za všechno může fotosyntéza!

Jinak si to vysvětlit neumím a to hodlám z tohohle topicu maturovat, protože mi to všechno přijde primitivní.
Beluga
Uprimne matiku taky moc nemusim, ale matikarka je stroj, neda vam oraz... proste abych ji rekl "z M nematuruju, nemohl bych mit mensi ulevy?" tak me asi zabije...

... protoze mi prijde dost nefer, ze ti co nematuruji z AJ tam delaji totalni hovno (a nejhorsi na tom je, ze i hovno umej...)...
A.l.i.3.n
QUOTE(Beluga @ 06.11.2007, 18:42) *
Uprimne matiku taky moc nemusim, ale matikarka je stroj, neda vam oraz... proste abych ji rekl "z M nematuruju, nemohl bych mit mensi ulevy?" tak me asi zabije...

... protoze mi prijde dost nefer, ze ti co nematuruji z AJ tam delaji totalni hovno (a nejhorsi na tom je, ze i hovno umej...)...

Ty jim závidíš, že uměj hovno? :)
I-I.e.r.g.o.t.I-I
QUOTE(A.l.i.3.n @ 06.11.2007, 17:29) *
Rovnou sem postnu jednu "záhadu", která popírá všechny zákony geometrie:

Tohle je HODNĚĚĚĚ starý a žádná záhada to neni. Ten druhej trojuhelník je o HODNĚ MÁLO větší a tamty ostatní části o hodně málo menší. a tyhle rozdíly se nasčítaj do jednoho čtverečku. Zkus si to pořádně zvětšit, uvidíš to.


Imho rawe nic si z toho nedělej. Já taky většinou nejdřív "nepochopim" nějakej druh operací, naučim se ho mechanicky... až třeba za půl roku za rok si začnu zpětně uvědomovat, CO ŽE TO vlastně ten logaritmus je, jak funguje a jakej má smysl....

To samý máte derivace... jste nucení k takovýmu memoringu, že nějak nemáte čas nad tim pořádně přemejšlet.... je to tečna... no skvělý, ale PROČ je to tečna a proč ten vzorec vypadá tak jak vypadá.. a proč druhá derivace je parabola a nekonečná derivace funkce je nekonečně složitej přepis tý samý funkce...


.. u mě bohužel platí, že na některou tu látku začínám kapacitně dozrávat až tak za půl roku za rok :) Kdy sem schopnej to pochopit v principu a představě. Škoda že sem neměl odklad :)
A.l.i.3.n
QUOTE(I-I.e.r.g.o.t.I-I @ 06.11.2007, 18:46) *
Tohle je HODNĚĚĚĚ starý a žádná záhada to neni. Ten druhej trojuhelník je o HODNĚ MÁLO větší a tamty ostatní části o hodně málo menší. a tyhle rozdíly se nasčítaj do jednoho čtverečku. Zkus si to pořádně zvětšit, uvidíš to.

Obávám se, že ne-e ... zkoušel jsem to zvětšovat až na úrovně pixelů i to rozřezávat v PS a jsou prostě shodný :(
I-I.e.r.g.o.t.I-I
QUOTE(A.l.i.3.n @ 06.11.2007, 18:49) *
Obávám se, že ne-e ... zkoušel jsem to zvětšovat až na úrovně pixelů i to rozřezávat v PS a jsou prostě shodný :(

nejsou. U tohohle obrázku, je malej a je tam blbě vidět, ale měl sem větší, kvalitnější - a tam je to dobře vidět na tom, kde jednotlivý strany protínaj čtverce. Který dost možná taky nejsou stejný :)
Arnold.Rimmer
QUOTE(A.l.i.3.n @ 06.11.2007, 18:49) *
Obávám se, že ne-e ... zkoušel jsem to zvětšovat až na úrovně pixelů i to rozřezávat v PS a jsou prostě shodný :(


Co na to rict .. snad jen, zkus si to narysovat, rozstrihat a "poprehazovat" :)
I-I.e.r.g.o.t.I-I
Pane bože, vy vůbec neposloucháte co říkám :)




Ty trojůhelníky jsou O NĚCO MÁLO jinak velký.... je to klam spojenej s nepřestnostma díky kompresi.
Pospa
On má pravdu, ten kluk má pravdu, zase má pravdu. Popřel všecho v co jsem pět minut věřil. "I`ll kill you!"
A.l.i.3.n
QUOTE(I-I.e.r.g.o.t.I-I @ 06.11.2007, 18:58) *
nejsou. U tohohle obrázku, je malej a je tam blbě vidět, ale měl sem větší, kvalitnější - a tam je to dobře vidět na tom, kde jednotlivý strany protínaj čtverce. Který dost možná taky nejsou stejný :)

Ajo asi máš pravdu, přepona druhého trojúhelníku je nějak nafouklá ... to je pěkně trapný teda :X

Edit: ****smazano**** Aldaris napovídá, to neni fér :)
Aldaris
Vono je to hlavne celkove 4-uhelnik, protoze ty 2 trojuhelniky nemaji stejny uhly, muzete si zkusit spocitat tangens leveho dolniho uhlu : u cerveneho 3-uhelniku je to 3/8, u zeleneho 2/5.
Shisha
já sem hodím nějaký příklad : -(-5)+(+4)-(+25 . -5) = tongue.gif

a nějaký optický klam s tématikou geometrie, jsou čáry rovné?


A.l.i.3.n
QUOTE(Zizou @ 06.11.2007, 19:10) *
já sem hodím nějaký příklad : -(-5)+(+4)-(+25 . -5) = tongue.gif

a nějaký optický klam s tématikou geometrie, jsou čáry rovné?

To v poslední zavorce je nasobeni?

Já mam lepší příklad: Kolik je 253+10?
I-I.e.r.g.o.t.I-I
QUOTE(Aldaris @ 06.11.2007, 19:07) *
Vono je to hlavne celkove 4-uhelnik, protoze ty 2 trojuhelniky nemaji stejny uhly, muzete si zkusit spocitat tangens leveho dolniho uhlu : u cerveneho 3-uhelniku je to 3/8, u zeleneho 2/5.

Vy jaderňáci na všechno jdete algebraicky, tady je na to podle mě lepší jít analiticky :)

Jedem by řek že přepona je nafouklá podle sledování průběhu, a nééé, ono si to musí matematicky dokázat, že červenej trojůhelník č1 neni násobkem trojúhelníku č2, ptž tangenty jeho úhlů jsou jiný, a že je to celý jenom díky nepřesnosti, ptž součet... úhlů neni 180? :D


QUOTE(Zizou @ 06.11.2007, 19:10) *
já sem hodím nějaký příklad : -(-5)+(+4)-(+25 . -5) = tongue.gif

a nějaký optický klam s tématikou geometrie, jsou čáry rovné?

Jsou :)

QUOTE(A.l.i.3.n @ 06.11.2007, 19:13) *
Já mam lepší příklad: Kolik je 253+10?

no, 10. Jestli tim teda myslíš to co myslim že myslíš :)

QUOTE(Zizou @ 06.11.2007, 19:10) *
já sem hodím nějaký příklad : -(-5)+(+4)-(+25 . -5) = tongue.gif

do jaký třídy chodíš, že tomuhle říkáš těžkej příklad? :)))
Shisha
QUOTE(A.l.i.3.n @ 06.11.2007, 19:13) *
To v poslední zavorce je nasobeni?

Já mam lepší příklad: Kolik je 253+10?



Ano v závorce je násobení, nezapomeňte, že násobení a dělení má přednost. innocent.gif
A.l.i.3.n
QUOTE(I-I.e.r.g.o.t.I-I @ 06.11.2007, 19:13) *
no, 10. Jestli tim teda myslíš to co myslim že myslíš :)

Njn myslim tim přesně to co myslíš, že tim myslim rolleyes.gif
coldik
matematika je pěkná věda, ale jen v případě, že jí člověk chápe :X jinak maturitku si z matky asi dám.. stejně se to budu tak jako tak na přijímačky na VŠ nejak naučit a takhle zabiju dvě mouchy jednou ranou.. a co sem slyšel, tak ty příklady co budu počítat u matury sou o dost lehčí než ty u přijímaček.. nahodou tady nekdo nemá zkušenosti s maturitou z matiky co ? že byste mohli říct, jak to asi tak probíhá, zda se jen počítá a nebo jestli chtěj i naký teoretický znalosti daného tematu
A.l.i.3.n
QUOTE(coldik @ 06.11.2007, 19:19) *
matematika je pěkná věda, ale jen v případě, že jí člověk chápe :X jinak maturitku si z matky asi dám.. stejně se to budu tak jako tak na přijímačky na VŠ nejak naučit a takhle zabiju dvě mouchy jednou ranou.. a co sem slyšel, tak ty příklady co budu počítat u matury sou o dost lehčí než ty u přijímaček.. nahodou tady nekdo nemá zkušenosti s maturitou z matiky co ? že byste mohli říct, jak to asi tak probíhá, zda se jen počítá a nebo jestli chtěj i naký teoretický znalosti daného tematu

Sedneš si na potítko, tam spočítáš příklad, pak to opíšeš na tabuli oni u toho budou dělat strašně chytrý, jako že ti budou napovídat a opravovat tě u každý věci, kterou uděláš sice správně ale jinak než tě to naučili. Pak ti daj 2 za numerickou chybu.
Shisha
Otázka na mě od: I-I.e.r.g.o.t.I-...


do jaký třídy chodíš, že tomuhle říkáš těžkej příklad? :)))

Odpověď pro: I-I.e.r.g.o.t.I-...


Tady nejde o těžkosti příkladů, ale o znalosi matematických pravidel, kdo umí výborně počítat, ale nezná pravidla jak vypočítat určitý druh příkladů, tak jak na tom asi bude?
turned.gif
+-=
Hmm matiku moc nemusim ... Deskriptivní geometrie je nej :)
I-I.e.r.g.o.t.I-I
QUOTE(coldik @ 06.11.2007, 19:19) *
matematika je pěkná věda, ale jen v případě, že jí člověk chápe :X jinak maturitku si z matky asi dám.. stejně se to budu tak jako tak na přijímačky na VŠ nejak naučit a takhle zabiju dvě mouchy jednou ranou.. a co sem slyšel, tak ty příklady co budu počítat u matury sou o dost lehčí než ty u přijímaček.. nahodou tady nekdo nemá zkušenosti s maturitou z matiky co ? že byste mohli říct, jak to asi tak probíhá, zda se jen počítá a nebo jestli chtěj i naký teoretický znalosti daného tematu

Příjdeš, vylosuješ, zjistíš že si si vytáh jednu ze dvou otázek z 25 kterou neumíš, zběláš, něco tam čmáráš, profesor to u tabule prakticky spočítá za tebe... v pravou chvíli si restartuješ mozek, rozhodeš se to nevzdat, začneš před komisí komentovat každej dementní krok co se učí na první třídě úpravy jako by to byla nejzajímavější věc světa, přihlížející angličtinář z tebe dostává smíchy cukání v xichtě, tváříš se hrozně vážně, pak spočteš s malou pomocí další jednodušší příklady..... A nakonec dostaneš trojku, i když si věděl pytel. Načež přihllížející matikářka, která by ti nejradši dala pětku, ale že ostatní se přimluvili, a že oceňuje tvoje herecký schopnosti.

Jó, byla to největší rodeo mýho života, a prej sem takhle bílej nikdy v životě nebyl, když sem si vytáh ten papír a přečet na něm "bynomický polynom" :)))


--

VÍ BŮH že sem přesně tyhle kecy před 6 měsícema z duše nenáviděl.... ale NEMĚJTE Z TOHO STRACH. Pokud ste se na to nevysrali -a hlavně během studia- úplně, DÁTE TO... anebo... eh.... SAKRA, mam úplně stejný poučky jako ti co to radili mě... !!! fujtajxl.... chvíli po matuře sem znal skutečnou PRAVDU o matuře, teď na to už začínám zapomínat :)

Nedaj to jenom ti, co si tak nějak zasloužej to nedostat.

A napodruhý vám to prostě daj, i kdyby ste byli sebeblbější, natož napotřetí.
◘◘◘◘
Matematiku fakt nemám rád. A často se mi stane, že to pochopím až během testu, protože sem docela línej nad tím normálně začít přemýšlet :)
Shisha
Složitý geometrický klam, hooodně mi to motalo hlavu, připadá mi to jako komínek nebo jako normalní řada krychlí.. (ta řada v pravo)


+-=
QUOTE(I-I.e.r.g.o.t.I-I @ 06.11.2007, 19:26) *
...

Když si představim tu "státníhovadinu" maturitu ... zase SCIO bude tahat prachy a další Sazka pfff
ritchie
ja teraz neviem furt z matiky preberame same blbosti ktore v zivote myslim urcite nebudem potrebovat, studujem OA 3 rocnik a
3/4 triedy maturovat z matiky nebude, ja som povodne maturovat z mat. chcel ale nejak sa mi do toho nechce ked ucitelka nevedela vysvetlit ani urcovanie suradnic v priestore... (neskor som zozal applaus zato ze som to triede vysvetlil ja :o))
som v koncoch....
ani nvm na ake znamky by som sa mal ucit aby som sa na vysku dostal
coldik
nic - na většině VS jim je vcelku u zadku jaký máš známky na střední.. hlavní je mít maturu + udělat přijímačky.. aspon teda můj názor.. na VSE rozhodne v potaz naky známky vůbec neberou
my máme jen jeden předmě ke zvolení k matuře, takže většina lidí si dá ITC, pár účto, jeden ruštinu :X a pár zbylejch jedinců Matiku..
vEprik?
v 7 tride nastesti matematika neni vubec tezka :D
ritchie
QUOTE(coldik @ 06.11.2007, 20:12) *
nic - na většině VS jim je vcelku u zadku jaký máš známky na střední.. hlavní je mít maturu + udělat přijímačky.. aspon teda můj názor.. na VSE rozhodne v potaz naky známky vůbec neberou
my máme jen jeden předmě ke zvolení k matuře, takže většina lidí si dá ITC, pár účto, jeden ruštinu :X a pár zbylejch jedinců Matiku..

mat maturu a na ake znamky mat maturu to je jedno???
som pocul nieco take ze ak mas do isteho priemeru tu maturu tak prijimaju bez prijimacok
I-I.e.r.g.o.t.I-I
QUOTE(nic @ 06.11.2007, 21:36) *
mat maturu a na ake znamky mat maturu to je jedno???
som pocul nieco take ze ak mas do isteho priemeru tu maturu tak prijimaju bez prijimacok

No to je jak na jaký škole, a započítává se tam, aspoň u všech co sem viděl, i známky z konečnejch vysvědčení z celý střední. Z toho se udělá průměr a buď tě vemou nebo ne. Já si nechal napařit v prváku trojana, tak sem musel dělat zkoušky.... jó, to bylo nervů... ale už si začínám zvykat a teď poprvý o zkouškovym... sakra to bude ale masakr.

HEj vepříku, hoď sem nějaký příklady ze sedmý třídy.... osobně sem vyhořel víc na příjmačkách na 8miletý gymply než na 4 letý, když sem si to teď o prázdninách zkoušel :D :D
PraRocky
QUOTE(Zizou @ 06.11.2007, 19:10) *
já sem hodím nějaký příklad : -(-5)+(+4)-(+25 . -5) = tongue.gif

a nějaký optický klam s tématikou geometrie, jsou čáry rovné?

Samozřejmě přilož pravítko a je to.
PraRocky
Takže


Maminka je dnes o 21 let starší než její dítě. Za 6 let bude dítě 5x
mladší než maminka. Otázka: Kde je tatínek?


Součet dvou čísel je tisíc, rozdíl mezi oběma čísly je 666. Jaké jsou to čísla


Když sežerou tři kočky tři myši za tři minuty, za kolik minut sežere sto koček sto myší ?


Jak rozdělíš 4.578.353,-Kč na polovinu?








takhle biggrin.gif
Arnold.Rimmer
QUOTE(PraRocky @ 07.11.2007, 01:56) *
Maminka je dnes o 21 let starší než její dítě. Za 6 let bude dítě 5x
mladší než maminka. Otázka: Kde je tatínek?


v mamince

QUOTE
Součet dvou čísel je tisíc, rozdíl mezi oběma čísly je 666. Jaké jsou to čísla


x = 833
y = 167

QUOTE
Když sežerou tři kočky tři myši za tři minuty, za kolik minut sežere sto koček sto myší ?


3 minuty :)
A.l.i.3.n
QUOTE(nic @ 06.11.2007, 21:36) *
mat maturu a na ake znamky mat maturu to je jedno???
som pocul nieco take ze ak mas do isteho priemeru tu maturu tak prijimaju bez prijimacok

Vysoká škola, která rači přijme lidi s dobrym průměrem než by uspořádala přijímací zkoušky stojí podle mě za hovno.

To Herhoth: Jo ten tvuj vysledek na priklad 253+10 je spatne, sem se blbe podival :), ale asi myslis co myslim ja :)
Shisha
QUOTE(PraRocky @ 06.11.2007, 23:46) *
Samozřejmě přilož pravítko a je to.



Tak to je jasné, že jsou rovné, protože tam tě vznucuje k zvláštnímu refelexu ty černá a bílá pole vedle sebe.
Pospa
Arnold.Rimmer je chytrý chlapec!

Jedeme dál:
Máte dvě místnosti. V té místnosti, ve které stojíte, jsou tři vypínače a v té druhé je jedno světlo. Jak zjistíte, který vypínač z těch tří je k tomu světlu, když se do té druhé místnosti můžete vejít pouze jednou?
coldik
btw hold bez přijímaček se na moc vejšek nedostaneš, max na nakou soukromou, kde jim de hlavne o to nabrat lidi..

Mack
matiku dávám až po derivace, integrály pak jen stěží a dál už nic:) No vlastně teď probíráme statistiku, mrkejte, dejte si cvičení, cvičení 5 s obšírnějšími výsledky, jsme dělali před týdnem.

http://www2.ef.jcu.cz/~biskup/stat/index.htm
Tatarkas
QUOTE(coldik @ 07.11.2007, 14:40) *
btw hold bez přijímaček se na moc vejšek nedostaneš, max na nakou soukromou, kde jim de hlavne o to nabrat lidi..

Stačí být úspěšný řeštel MO kat A a jsi vysmátý.
A.l.i.3.n
Právě jdu ze cvičení z diskrétky ... inkluze/exkluze atp. cry.gif
Arnold.Rimmer
QUOTE(Pospa @ 07.11.2007, 14:29) *
Arnold.Rimmer je chytrý chlapec!

Jedeme dál:
Máte dvě místnosti. V té místnosti, ve které stojíte, jsou tři vypínače a v té druhé je jedno světlo. Jak zjistíte, který vypínač z těch tří je k tomu světlu, když se do té druhé místnosti můžete vejít pouze jednou?


Ted jsem prisel z vnitrosemestralky z Javy a zitra pisu z funkcionalniho, takze muj mozek je v tuhle chvili naprosto vymletej, ale co me tak napada:

Rozsvitim jedu a necham ji svitit tak minutu. Potom ji zhasnu a rozsvitim druhou. Vejdu do druhe mistnosti a:
a) zarovka sviti -> byl to druhej vypinac
b) zarovka nesviti ale je horka -> musela svitit, takze je to prvni vypinac
c) zarovka nesviti a je studena -> je to treti vypinac, kterej jsem nepouzil
Toto je "lo-fi" verze našeho obsahu. Pokud chcete pracovat v plné verzi s více informacemi, formátováním a obrázkyklikněte, prosím, zde.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.